Konservative vil sætte navn på kriminelle

Politiet og fængselsvæsnet skal have lov til at offentliggøre navne på kriminelle for at beskytte folk, der bor i samme område som dem.

Det mener de britiske konservative, der bebrejder Labour-regeringen, at den har holdt folk, der bor i områder med farlige kriminelle, i uvidenhed.

De Konservative, der står til at vinde parlamentvalget næste år, bebrejder Labour for at tænke mere på at beskytte de kriminelle end den øvrige befolkning.

- En konservativ regering vil give politiet og fængselsvæsnet mulighed for at sætte navn på forbrydere, når det er nødvendigt for at beskytte befolkningen og forhindre forbrydelser, siger Dominic Grieve, der er skyggejustitsminister hos De Konservative.

Justitsminister Jack Straw påpeger, at politiet allerede jævnligt sætter navn på eftersøgte kriminelle. Desuden er det planen allerede i dette efterår, at lægge oplysninger om kriminelle på lokalpolitiets hjemmesider.

/ritzau/Reuters

De konservative i Storbritannien vil offentliggøre navnene på kriminelle for at advare andre beboerer i områderne, hvor de bor.

Offentliggjort Sidst opdateret