Kornaftale kommer fattige lande til gode

Offentliggjort Sidst opdateret

* Både Ukraine og Rusland er blandt verdens største eksportører af hvede. Før krigen stod de tilsammen for omkring 30 procent af verdens hvedeeksport.

* På grund af Ruslands invasion af Ukraine blev eksporten af korn blokeret.

* I juli blev en kornaftale forhandlet på plads mellem Rusland, Ukraine, FN og Tyrkiet. Dermed kunne der igen sendes tonsvis af korn ud fra ukrainske havne.

* Aftalen har været vigtig for flere fattige lande i Mellemøsten og Afrika.

* Den humanitære organisation International Rescue Committee har tidligere oplyst, at lande i Østafrika får omkring 90 procent af deres hvede fra Ukraine og Rusland.

Kilder: International Rescue Committee, Reuters.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.