Kort om aftalen

Offentliggjort Sidst opdateret

* Aftalen trådte i kraft den 19. januar med en våbenhvile. Første fase løber over seks uger. Her skal 33 israelske gidsler løslades af Hamas. Omkring 1900 palæstinensiske fanger skal løslades fra israelske fængsler. Et stort antal lastbiler med nødhjælp skal ind i Gaza.

* Den 19. januar blev de første tre israelske gidsler løsladt. Det samme gjorde de første 90 palæstinensiske fanger.

* Den 25. januar blev yderligere fire israelske gidsler og 200 palæstinensiske fanger løsladt.

* Næste løsladelse er ifølge israelske medier berammet til torsdag den 30. januar og lørdag den 1. februar.

* Gidslerne blev taget af Hamas den 7. oktober 2023, da Hamas angreb Israel fra Gazastriben. Hamas dræbte 1210 israelere og tog 251 gidsler.

* Angrebet fik Israel til at invadere Gaza for at nedkæmpe Hamas.

* Af de 251 gidsler er der nu 87 tilbage i Gaza. 34 af dem er ifølge Israels militær døde.

* Under krigen har Israel ifølge Hamas-tal dræbt 47.283 palæstinensere. Ifølge Israels regering er 841 israelske soldater frem til den 25. januar dræbt i krigen.

Kilder: Reuters, AFP, gov.il.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.