Kort om bevægelsen Reichsbürger

Offentliggjort Sidst opdateret

Politiet i Tyskland har slået ned på en bevægelse, der kalder sig Reichsbürger - Rigsborger. Bevægelsen har været under observation af myndighederne siden 2016, da et medlem dræbte en politibetjent.

* Det er en paraplybevægelse for en række nynazistiske grupper og for folk, der tror på konspirationsteorier. Der er også våbenentusiaster. Anslået 21.000 personer følger Reichsbürger. Personer, der er imod coronarestriktioner, har også sluttet sig til bevægelsen.

* Tysklands efterretningstjeneste anslår, at fem procent af Reichsbürger-følgerne er højreekstremister. Det svarer til omkring 1150. 2100 følgere regnes for at være klar til at bruge vold for at nå deres mål.

* Fælles for de 21.000 er, at de ikke anerkender den tyske stat. Nogle af dem nægter at betale skat. I stedet for det moderne Tyskland anerkender de Deutsche Reich, som udgjorde Tyskland fra 1871 til afslutningen på Anden Verdenskrig i 1945.

Kilder: Reuters og dpa.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu