* Topmødet finder sted torsdag og fredag i Sankt Petersborg, Rusland. Det er det andet af sin slags - det første fandt sted i Sotji i det sydlige Rusland i 2019.
* 49 afrikanske lande har bekræftet deres deltagelse ved topmødet, som officielt set har til formål at styrke samarbejdet mellem Rusland og afrikanske lande på "alle områder", herunder politik, sikkerhed, økonomi, forskning, teknologi og kulturelle og humanitære sager.
* Den russiske præsident, Vladimir Putin, ventes at åbne topmødet torsdag. Han skriver i et velkomstbrev, at "vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at støtte afrikanske lande".
* Topmødet afsluttes med en deklaration, som skal vise vejen frem for det russisk-afrikanske samarbejde.
Kilde: Hjemmeside for topmødet.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde