Kort om tyrefægtning

Offentliggjort Sidst opdateret

* Har sine rødder i oldtidens Kreta og i romerriget.

* Mellem år cirka 1000 og til cirka 1750 kæmpede mænd til hest og med lanser mod tyre. Mange mennesker blev dræbt, og det blev forbudt.

* Senere begyndte mænd til fods fra lavere klasser at kæmpe mod tyre.

* I slutningen af 1700-tallet kom der grundregler for tyrefægtning. De har udviklet sig i flere retninger.

* I dag går tyrefægtning kort fortalt ud på, at tyrefægteren, toreroen, skal sejre over en tyr i en arena. Han får hjælp af både mænd til fods og til hest.

* Først skal tyren stikkes to gange i nakkemusklen med en 2,70 meter lang lanse. Det får tyren til at sænke hovedet.

* Bagefter skal den igen stikkes i nakken med et 70 centimeter langt spyd. Det får tyren til at sænke hovedet yderligere.

* Til sidst dræbes tyren med et sværd.

* Tyrene opdrættes specielt til at kæmpe mod toreroer. De er fire eller fem år og vejer 500-700 kilo, når de sendes i arenaen.


Kilder: Den Store Danske, Reuters.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.