Kort om Wagner-gruppen

Offentliggjort Sidst opdateret

* Wagner-gruppen er et privat militærfirma, der sender sine soldater ud for at kæmpe rundt om i verden. Gruppen har været aktiv i Ukraine, Syrien og afrikanske lande og er gentagne gange anklaget for krigsforbrydelser.

* Gruppen har ikke officielt forbindelser til Kreml. Men der er indikationer på, at gruppen finansieres og styres af den russiske militære efterretningstjeneste.

* Gruppen kæmpede på russisk side, da Rusland i 2014 annekterede Krim-halvøen, og er også aktiv på russisk side under krigen i Ukraine.

* Det menes, at gruppen første gang kom i aktion i netop Krim i 2014.

* Gruppen blev grundlagt af blandt andre oligarken Jevgenij Prigozjin.

* Det menes, at den har sit navn fra Dmitrij Utkin, en russisk oberstløjtnant fra den militære efterretningstjeneste GRU, som også var med til at etablere gruppen. Han havde tidligere brugt navnet Wagner som dæknavn.

Kilde: BBC.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.