Kraftige bilbomber hærger Bagdad

To bilbomber er eksploderet i den irakiske hovedstad, Bagdad, og har dræbt mindst 64 mennesker, mens flere end 600 meldes såret.

Den ene bombe eksploderede tæt på justitsministeriet, og bygningen er alvorligt beskadiget. Få minutter efter var det huset, hvor Bagdads guvernør bor, der blev ramt af en bombe.

Redningsfolk forsøger at slukke brande begge steder, hvor det også vrimler med politi og ambulancer.

- Jeg fatter ikke, at jeg stadig er i live. Eksplosionen ødelagde alt. Det var som et jordskælv, siger en lokal butiksejer, Hamid Saadi.

Politiet ved endnu ikke med sikkerhed, om der var tale om selvmordsbomber, som det ellers i første omgang blev antaget.

I august dræbte bombeeksplosioner nær flere ministerier i byen næsten 100 mennesker og sårede hundredvis i det blodigste angreb i Irak i år.

De mange angreb truer vælgertilliden til premierminister Nuri al-Maliki forud for parlamentsvalget i Irak til næste år.

/ritzau/Reuters

Mindst 64 mennesker blev dræbt, efter at to bilbomber eksploderede i den irakiske hovedstad, Bagdad, søndag morgen. Flere end 600 meldes såret.

Offentliggjort Sidst opdateret