Krigen giver upopulære Netanyahu tid til at redde sit skind
Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, har før vist, at han er en politisk overlever. Evnerne som overlever får han brug for igen, hvis han skal blive på magten, når krigen i Gaza er ovre. (Arkivfoto). Foto: Pool/Reuters
Israelerne er stadig vrede over, at Hamas' angreb kunne ske. Premierminister Netanyahu mærker utilfredsheden og er ifølge en forsker mere sårbar end nogensinde.
Ritzau RitzauBjarke Alsing Holst, Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, er langtfra tilgivet.
Hamas' overraskelsesangreb mod Israel 7. oktober førte til den dødeligste dag i Israels 75 år lange historie og gjorde Netanyahu endnu mere upopulær blandt israelerne, end han var i forvejen.
Som premierminister står han i manges øjne med ansvaret for, at det kunne ske. Omkring 1200 israelere blev dræbt og 240 taget som gidsler i den militante gruppes angreb.
Siden er Netanyahus popularitet, som allerede var lav som følge af kontroversielle reformer, styrtdykket.
De fleste borgere bakker op om krigsførelsen mod Hamas i Gazastriben. Men det er blot 15 procent af vælgerne, der ønsker at beholde Netanyahu som premierminister, når krigen er afsluttet.
Annonce
Det viser en ny måling fra Israel Democracy Institute.
- Han er meget sårbar. Mere sårbar end han nogensinde har været i sin politiske karriere, fordi han har stået i spidsen under det største efterretningssvigt i Israels historie.
- Premierministre er faldet på mindre end det, siger Khaled Elgindy, som forsker i palæstinensiske og israelske forhold ved et institut for mellemøstlige studier i USA, til mediet Al Jazeera.
I Israel mener 94 procent af befolkningen, at Netanyahus regering som minimum har nogen skyld for massakren 7. oktober. Dagen efter mente et flertal af israelerne, at Netanyahu skulle gå af.
Krigen mod Hamas har varet i tre måneder. Det intense militære pres i Gaza er nødvendigt for at redde de resterende 129 gidsler, som er i Hamas' varetægt, mener Netanyahu.
De øvrige godt 100 gidsler et blevet løsladt som del af en fangeudveksling. Den fandt sted under en ugelang pause i kampene i slutningen af november.
Selv om der er utilfredshed med Netanyahu, er der overvejende opbakning til hans strategi for at få gidslerne hjem.
56 procent af de adspurgte mener, at en fortsat militæroffensiv er den bedste måde at få gidslerne løsladt på. 24 procent mener, at en fangeudveksling som den i november vil være bedre.
Tidligere har en måling fra samme institut vist, at 69 procent af borgerne mener, at der skal udskrives valg, så snart krigen er slut.
Indtil videre står Netanyahu imidlertid stadig i spidsen for Israel og den samlingsregering, som er dannet på tværs af parlamentet i kølvandet på angrebet.
Annonce
Netanyahu sagde i sidste weekend, at der vil gå flere måneder endnu, før Israel har besejret fjenden. Jo længere krigen varer, jo mere tid har Netanyahu til at vende billedet.
Han er den længst siddende premierminister i Israels historie. Og han har før vist, at han kan overleve lidt af hvert.
For eksempel genvandt han selv med en korruptionssag hængende over hovedet posten som premierminister i slutningen af 2022.
Ofer Koenig, politisk analytiker ved Israel Democracy Institute, kalder Netanyahu for den politiske Houdini. Det er med henvisning til den berømte udbryderkonge, der kunne slippe ud af selv de største kniber.
- Vi ved virkelig ikke, om han kan klare det igen denne gang.
- Men han tænker konstant på politisk overlevelse og på, hvordan han kan ændre fortællingen til egen fordel, siger han til avisen Los Angeles Times.
* 15 procent af de adspurgte ønsker Benjamin Netanyahu som premierminister efter krigen. Hans popularitet er dalet betydeligt siden Hamas' angreb 7. oktober.
* Den foretrukne leder efter krigen er Netanyahus rival Benny Gantz, som i øjeblikket er med i samlingsregeringen dannet i forbindelse med krigen. Han er normalt en del af oppositionen, og 23 procent foretrækker ham som leder efter krigen.
* Resten af de adspurgte peger på forskellige andre kandidater eller ved ikke, hvem de foretrækker. Fire procent foretrækker "alle andre end Netanyahu".
* 56 procent mener, at en fortsat militæroffensiv er den rette måde at få gidslerne, som er taget til fange af Hamas, hjem igen. 24 procent foretrækker en fangeudveksling, hvor palæstinensiske fanger i israelske fængsler løslades i en byttehandel.
* Meningsmålingen er lavet på baggrund af svar fra 746 repræsentativt udvalgte respondenter mellem 25. og 28. december.
Kilde: Israel Democracy Institute.
/ritzau/
Folk besøger stedet for en festival, hvorfra personer blev dræbt og bortført under Hamas' angreb 7. oktober. Størstedelen af israelerne er enige med den ellers upopulære premierminister i, at en fortsat militæroffensiv er den bedste måde at få de resterende gidsler hjem på. Foto: Tyrone Siu/Reuters
Seneste artikler
Når natklubberne lukker, rykker festen videre
Lottomillionær nummer 4.000 nærmer sig: Den allerførste var fra Lolland
Vilde Nykøbing FC slog rekorder i hvepseboet
Søstre har stor tilknytning til broerne: - En særlig dag for os med både glæde og vemod
Ny minister til Folketidende: - Sikke’ en folkefest
Mest læste artikler
Stopper efter 140 år: - Vi kan ikke betale købmanden med traditioner
Bar lukker: - Tiden er kommet til at sige farvel
Nabo taber klagesag om kæmpe solcelleanlæg
Kronprinsen til stor brofest
Shelter brændt ned: Politiet efterforsker som brandstiftelse