Krigen mellem Israel og Hamas

Offentliggjort Sidst opdateret

* Lørdag morgen den 7. oktober indledte den militante islamistiske bevægelse Hamas et angreb på Israel.

* Siden har Israel gennemført angreb i Gaza og opfordret indbyggerne til at søge mod den sydlige del af området.

* Ifølge de israelske myndigheder er godt 1200 israelere blevet dræbt siden overraskelsesangrebet. Oprindeligt lød tallet på 1400.

* Fra de palæstinensiske myndigheder i Gaza, som er styret af Hamas, lyder det, at mindst 14.854 palæstinensere er blevet dræbt. Heraf er 6150 angiveligt børn, mens 4000 er kvinder. Det er ikke muligt at få disse tal uafhængigt bekræftet.

* Natten til 22. november oplyste den israelske regering, at der var blevet indgået en aftale om frigivelse af 50 af Hamas' gidsler mod løsladelse af palæstinensiske fanger og en pause i kampene på fire dage. Hamas oplyste senere, at aftalen også indebar løsladelse af palæstinensiske fanger i israelsk varetægt.

* Den fire dages kamppause startede fredag den 24. november.

Kilde: Ritzau og Reuters.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu