* Israel og Hizbollah har i årtier ligget i konflikt med hinanden. Iran etablerede Hizbollah i Libanon i begyndelsen af 1980'erne for at kæmpe imod Israel.
* Den 7. oktober 2023 angreb Hamas fra Gaza Israel og dræbte 1200 mennesker. 250 blev taget som gidsler. Israel gik til angreb på Hamas i Gaza, og Hizbollah begyndte dagen efter at sende raketter mod Israel i solidaritet med Hamas.
* I sensommeren i år intensiverede Israel krigen mod Hizbollah. Flere af Hizbollahs øverste ledere er dræbt. Der er ingen sikre oplysninger om Hizbollahs styrke nu, men Israel menes at have ramt bevægelsen hårdt.
* Onsdag klokken 03.00 trådte en våbenhvile i kraft. Libanons hær skal udstationeres i det sydlige Libanon i områder, hvor Hizbollah har været. Israel skal trække sig tilbage og har 60 dage til at gøre det.
* Libanons sundhedsministerium siger, at siden krigens begyndelse i fjor er mindst 3768 libanesere dræbt. Det er ikke klart, om der er Hizbollah-folk med i tallet. Israelske medier har rapporteret, at Hizbollah kan have mistet 4000 mand under krigen.
* På den israelske side er mindst 82 soldater og 47 civile meldt dræbt under krigen.
Kilder: AFP, Reuters, Times of Israel.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub