Kriminelle bander angriber på ny albinoer i Malawi
En kvinde fra Zimbabwe deltager i en demonstration for albinoers rettigheder i 2016. Foto: /ritzau/AP/Tsvangirayi Mukwazhi
/ritzau/AP/Tsvangirayi Mukwazhi
Ifølge Amnesty International er angreb mod albinoer blusset op i Malawi, efter at der skete et fald i 2016.
Drab og angreb på albinoer er på ny blusset op i det afrikanske land Malawi.
De brutale angreb var ellers på tilbagetog, efter at der ikke blev anmeldt et eneste tilfælde i de sidste seks måneder af 2016.
Kropsdele fra albinoer bliver i nogle afrikanske lande som Malawi, Tanzania og Mozambique brugt i ritualer, der skal bringe held og rigdom.
De hvide kropsdele kan sælges for store summer, og det får kriminelle bander til at jagte de lyshudede mennesker.
Ifølge Amnesty International er mindst to personer med albinisme i år blevet dræbt. Yderligere syv tilfælde af forsøg på drab eller bortførelse er blevet anmeldt.
Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.
- Angrebene bliver motiveret af, at der er systemiske fejl i Malawis retssystem, der efterlader disse mennesker sårbare over for angreb fra kriminelle bander, skriver Amnesty.
Ifølge organisationen er det ganske få sager om angreb mod albinoer, der ender for en domstol.
- Størstedelen af disse sager bliver ikke taget op, fordi der mangler ressourcer og retshjælp til de mistænkte gerningsmænd, skriver organisationen.
De to dræbte personer er en 31-årig kvinde fra Malawis hovedstad, Lilongwe, og en 19-årig mand, der blev dræbt i den sydlige del af landet.
Kvinden havde fået hugget sin hånd, sit bryst og sit hår af.
Den seneste hændelse fandt sted i maj, hvor en dreng på ni år blev bortført under et besøg i nabolandet Mozambique.
Mindst 20 personer med albinisme er ifølge Amnesty blevet dræbt i Malawi siden november 2014.
Næsten 100 sager om mishandling, bortførelse og angreb mod albinoer er blevet anmeldt i samme periode.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker