Krisen rammer forskelligt

Offentliggjort Sidst opdateret

Ruslands krigsøkonomi kører videre trods den høje inflation. Nogle faggrupper klarer sig godt, andre skidt.

* Ruslands officielle statistik siger, at indkomsten renset for inflation i 2023 steg med 5,8 procent. Det skyldtes stor efterspørgsel efter arbejdskraft.

* Tidligere i november sagde Ruslands præsident, Vladimir Putin, at Ruslands økonomi har brug for næsten en million flere arbejdstagere. Arbejdsløsheden er nede på 2,4 procent eller "i praksis næsten ingen arbejdsløshed".

* Millioner af russere med overtidsarbejde, særligt inden for IT, byggeri og fremstillingsvirksomheder, har gode tider. Deres velstand bruges ikke i Europa som før. Den bruges nu på hjemmemarkedet og er med til at holde økonomien i gang.

* Soldater, der indgår kontrakt om at slås i Ukraine, får næsten tre gange gennemsnitslønnen plus bonus.

* Ansatte i den offentlige sektor, herunder i sundhedsvæsnet og undervisningssektoren, samt pensionister, er de grupper, der er hårdest ramt af inflationen.

 

Kilde: CNN

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu