Kristen angrebet for tegning i Egypten

Muslimer gik lørdag til angreb på kristne studerende i det sydlige Egypten, efter at en kristen student havde lagt en tegning af profeten Muhammed ud på en internetside, oplyser de egyptiske myndigheder.

Volden førte til sammenstød i tre landsbyer, hvor adskillige kristne hjem blev brændt ned til grunden. Fem politifolk blev såret under urolighederne.

De sekteriske sammenstød fandt sted i den sydlige egyptiske provins Assiut.

Torsdag omringede snesevis af unge muslimer den kristne students bolig og forsøgte at storme huset. Men politi dukkede op og anholdte studenten.

Fredag satte en gruppe muslimer så ild til en butik, som tilhørte studentens far. En anden gruppe brændte huse ned i en nabolandsby, og udkæmpede gadekampe med dens indbyggere.

- Situationen er nu rolig i de tre landsbyer, hvor politi er blevet udstationeret, siger guvernøren i Assiut, Abdelrahim Borei.

Fredag sagde den egyptiske overgangsleder, feltmarskal Hussein Tantawi, at hæren vil oprette øget sikkerhed omkring kirker for at beskytte de koptiske kristne i forbindelse med nytåret. Sidste år blev over 20 kristne dræbt ved et øjensynligt selvmordsbombeangreb ved en nytårsgudstjeneste i Alexandria.

/ritzau/AFP

Muslimske unge gik til angreb og brændte huse ned på grund af profettegning på internetside.

Offentliggjort Sidst opdateret