Kroaterne sætter kursen mod EU-medlemskab

Kroatien er godt på vej til at blive det 28. medlemsland i EU.

Ved en folkeafstemning søndag siger et komfortabelt flertal af de kroatiske vælgere, nærmere betegnet 67 procent, ja til medlemskab af unionen.

Sådan lyder de første resultater med en fjerdedel af stemmerne optalt ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Hvis de foreløbige tal holder hele vejen til målstregen, står den tidligere jugoslaviske republik til at blive fuldgyldigt medlem af den Europæiske Union i 2013.

Udsigten til EU-medlemskab har i mange år været det helt store og dominerende politiske mål for et stort flertal af kroaterne.

Balkanlandet har da også i længere tid været anset som et af de mest lovende kandidater til optagelse i EU.

Men de økonomiske krisetider i Kroatien og i EU generelt har vendt stemningen, og begejstringen er til at overskue.

Kun ledende kroatiske politikere viser i øjeblikket decideret begejstring for EU-projektet, mens de mere inkarnerede nationalister kalder proeuropæerne for "landsforrædere".

Kroatiens ledere har haft EU-medlemskabet helt øverst på dagsordenen, siden landet blev selvstændigt efter Jugoslaviens opløsning mellem 1991 til 1995.

Slovenien er den eneste af de tidligere jugoslaviske republikker, der i dag er medlem af EU.

De øvrige, Serbien, Montenegro, Makedonien og Bosnien, håber på medlemskab.

/ritzau/Reuters

Et flertal af vælgerne i Kroatien siger ja til at blive det næste medlem af EU ved søndagens folkeafstemning.

Offentliggjort Sidst opdateret