Landbruget og Ukraines økonomi

Offentliggjort Sidst opdateret

* Ukraines landbrugssektor er vigtig for landets økonomi.

* Ukraine er verdens største eksportør af solsikkeolie, den tredjestørste af byg, den fjerdestørste af majs og den femtestørste af hvede.

* I 2022 stod landbrug for 8,2 procent af Ukraines BNP. Og sektoren beskæftigede før Ruslands invasion omkring 14 procent af landets befolkning og stod for 41 procent af landets eksport.

* Det anslås, at der er sket skader i det ukrainske landbrug for omkring 273 milliarder kroner. Man forventer, at det vil koste omkring 200 milliarder kroner at genopbygge sektoren til niveauet fra før krigen.

* Omkring 90 procent af landbrugseksporten går ifølge myndigheder via havet trods risikoen for russiske angreb. Men selv med den maritime korridor har konsekvenserne af den polske blokade ramt den ukrainske økonomi hårdt.

Kilder: AFP, Det Europæiske Råd, European Business Associations og USDA.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.