Banker og private finansinstitutioner er allerede gået med til at eftergive en del af grækernes astronomiske gæld.
- Derfor må regeringer overveje, om de bør gøre det samme, siger Juncker til den østrigske avis Standard.
Han siger også, at det ikke er muligt at reducere Grækenlands gæld til 120 procent af landets bruttonationalprodukt, BNP, udelukkende ved, at banker og finansinstitutter nedskriver grækernes gæld.
Eurolande og IMF, Den Internationale Valutafond, vurderer, at Grækenland vil være i stand til at tilbagebetale en gældsbyrde på 120 procent af BNP og få en mere bæredygtig økonomi.
Junckers udmelding kommer sideløbende med, at Grækenland og private långivere er inde i en afgørende fase af forhandlinger om en tilbagebetalingsordning og nedskrivning af gælden.
Forhandlingerne skulle være afsluttet tidligere på ugen, men de er stadig i gang fredag morgen.
Grækenland skylder rundt regnet 350 milliarder euro eller 2600 milliarder kroner væk.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde