Le Monde anklager Sarkozy for magtmisbrug

Den franske avis Le Monde beskylder præsident Nicolas Sarkozy for forsøg på at knægte pressefriheden ved at pudse efterretningstjenesten på en af avisens kilder.

Ifølge Le Monde sammenblander Sarkozy landets interesser med hans snævre politiske interesser.

Sagen handler om store private beløb, som er ydet af Frankrigs rigeste kvinde og arving til kosmetikgiganten l'Oreal, Liliane Bettencourt. Pengene skal være givet til Sarkozys parti og hans personlige valgkamp.

Le Monde skrev i sommer, at der er foregået noget ulovligt. Avisen berettede, at arbejdsminister Eric Woerth fungerede som Sarkozys kassemester og fundraiser med gode forbindelser til den stenrige Bettencourt,

Artiklen indeholdt lækkede oplysninger fra politiets afhøring af Bettencourts finansrådgiver, Patrice de Maistre, som bekræfter alliancen mellem Sarkozy, hans parti og Bettencourt.

Le Monde skrev mandag på sin forside, at det ophidsede præsidentpaladset, hvor der var vrede over, at de følsomme oplysninger var sluppet ud. Derfor blev politiet af præsidentpaladset beordret til at undersøge, hvem kilden var.

Avisen hævder, at den interne spiontjeneste DCRI blev pudset på sagen.

- Kontraspionage-tjenesten blev brugt til at finde en af vores journalisters kilde, skriver Le Mondes Sylvie Kauffman i en leder.

Sarkozys kontor afviser vredt, at det har beordret en politiundersøgelse af, hvem kilden er. Men det er næppe et udsagn, der vil blive taget for pålydende. For tirsdag bekræftede politiet, at det har indledt en undersøgelse af, hvem der har lækket oplysninger i Bettencourt-sagen.

Frankrigs øverste politichef siger, at det sker som led i efterretningstjenestens "mission for at beskytte institutionernes sikkerhed".

/ritzau/

I en kompliceret affære om ulovlig støtte til Sarkozy og hans parti beskylder Le Monde præsidenten for at have pudset spiontjenesten på avisens kilde.

Offentliggjort Sidst opdateret