Japans Demokratiske Parti forsøger at undgå en åben konfrontation mellem partiets to mest indflydelsesrige politikere, premierminister Naoto Kan og partiets tidligere generalsekretær Ichiro Ozawa.
Krisen i regeringspartiet kommer samtidig med, at regeringen kæmper for at rette op på landets økonomi.
De to politiske sværvægter er dybt uenige om den økonomiske politik, og begge overvejer at kandidere til formandsposten i Japans Demokratiske Parti, DPJ.
Naoto Kan vil skære dybt i de offentlige udgifter for at rette op på Japans store underskud på de statslige budgetter. Ichiro Ozawa er enig i, at underskuddet skal ned, men er uenig med Naoto Kan om, hvordan det skal gøres.
Tirsdag forsøgte tidligere premierminister Yukio Hatoyama at arrangere et møde mellem de politiske kamphaner for at afværge en offentlig konfrontation mellem de to.
Men forsøget mislykkedes. Ichiro Ozawa siger, at der ikke blev aftalt noget forsoningsmøde, selv om flere andre indflydelsesrige medlemmer har opfordret til det.
DPJ kom til magten for blot et år siden. Men partiet har siden da fumlet så meget i det, at det er styrtdykket i meningsmålinger, og premierminister Yukio Hatoyama måtte træde tilbage tidligere på året.
Desuden er partiet præget at intern uenighed om, hvordan den økonomiske krise skal løses, hvilket har ført til en slingrekurs på det økonomiske område.
DPJ skal afgøre, hvem som skal være partiets leder ved en afstemning 14. september.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker