Lene E.: Flere lande skal bombe Gaddafi
Udenrigsminister Lene Espersen (K) håber, at torsdagens Natomøde i Berlin kan presse flere lande til at deltage i Natos bombninger i Libyen.
Efter at USA har indtaget en mere tilbagetrukket rolle, er der mangel på kampfly, som kan angribe Gaddafis regeringsstyrker og andre militære mål i Libyen. Frankrig og Storbritannien står i øjeblikket for størstedelen af angrebstogterne i Libyen - støttet af blandt andre Danmark, Canada og Norge.
- Danmark leverer et meget stort bidrag lige nu, og jeg synes det er relevant, at vi har en drøftelse af byrdefordeling, så vi også får lagt et pres på de lande, der ikke rigtigt er kommet i gang endnu. Ingen nævnt, ingen glemt, siger Espersen på vej ind til mødet med Natolandenes udenrigsministre.
Natos generalsekretær, Anders Fogh Rasmussen, har op til mødet anmodet alle lande om at undersøge mulighederne for at skrue op for bidragene.
Lene Espersen er derimod ikke enig med sin franske kollega, Alain Juppé, i, at Nato bør være mere agressive med bombningerne af Gaddafi-styrkerne. Det er nødvendigt at udvise "stor forsigtighed".
- Vi kan ikke anerkende det billede af, at vi ikke bomber nok. Hellere bombe én gang for lidt end én gang for meget. Vi er der for at beskytte civilbefolkningen, vi er der ikke for at sønderbombe Libyen, siger Lene Espersen.
Natomødets værtsland, Tyskland, har været blandt de mest skeptiske lande, når det gælder militær involvering i Libyen. Inden mødets start takkede Natos generalsekretær, Anders Fogh Rasmussen, da også den tyske udenrigsminister, Guido Westerwelle for de tyske militære bidrag i Afghanistan og Kosovo.
Men ikke et ord om operationen i Libyen.
Westerwelle forsøger at underspille splittelsen i Nato ved at understrege, at alle er enige om det endelige mål: Gaddafis afgang.
/ritzau/
Flere Natolande skal bombe i Libyen, mener Lene Espersen. Natomøde vil lægge pres på lande, som ikke deltager.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned