En udsending for Muammar Gaddafis har tilbudt at forhandle om den libyske leders tilbagetræden. Men det oprørske Nationale Libyske Råd afviser forhandlinger med en leder, som de ikke stoler på, siger en talsmand for oprørerne tirsdag.
Arabiske medier har oplyst, at den libyske leder har rakt hånden ud mod rådet for at tilbyde drøftelser af Gaddafis tilbagetræden. Det er det centrale krav fra oprørerne, der har erobret flere områder, hovedsagelig i den østlige del af landet, fra den libyske leder.
En kilde fra rådet siger mandag til nyhedsbureauet Reuters, at han har hørt om et tilbud om, at Gaddafi vil overdrage magten til lederen af parlamentet og forlade landet med en garanteret pengesum. Rådet ser ifølge talsmanden pengene som en forhindring.
I glødende og trodsige taler har Gaddafi truet med at fortsætte kampen, ligesom han har sagt til sine tilhængere, at han aldrig vil forlade Libyen.
Embedsmænd fra Nationalrådet, som befinder sig i den oprørerkontrollerede by Benghazi, ville mandag ikke bekræfte nogen af Gaddafis tilbud, men tirsdag bekræfter en talsmand, at de eksisterer.
- Jeg bekræfter, at vi er blevet kontaktet af en repræsentant for Gaddafi, som ønsker at forhandle om Gaddafis afgang, siger informationsmedarbejder for Nationalrådet Mustafa Gheriani.
- Det afviste vi. Vi forhandler ikke med nogen, der har udgydt libysk blod og fortsætter med at gøre det. Hvorfor skulle vi tro på fyren i dag, tilføjer han.
Den libyske regerings eller Gaddafis repræsentanter har ikke udsendt nogen kommentarer til et sådant forslag, men hans søn, Saadi Gaddafi, har sagt til en arabisk tv-kanal, at hvis lederen trækker sig, så vil landet blive kastet ud i en borgerkrig.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned