Libyens udenrigsminister Abdelati Obeidi skal på vegne af det pressede styre i landet forsøge at forhandle en fredsaftale på plads med Den Afrikanske Union de kommende dage. Det oplyser en talsmand for Muammar Gaddafis styre sent søndag.
Forhandlingerne skal finde sted i Etiopiens hovedstad, Addis Abeba, der huser hovedsædet for Den Afrikanske Union, som er kontinentets pendant til EU.
Tidligere denne måned accepterede Libyens regering et fredsforslag fremsat af Den Afrikanske Union, men oprørerne i Libyen afviste udspillet, fordi det ikke indebar, at Gaddafi blev fjernet fra magten. Et ultimativt krav fra modstanderne af styret.
USA, Storbritannien og Frankrig har ligeledes gjort det klart, at bombardementerne i Libyen først indstilles, når Gaddafi trækker sig.
Den libyske regering har adskillige gange opfordret til at indføre en våbenhvile i kampene, men det er hver gang blevet afvist af oprørerne, som ikke stoler på regeringens løfter om at lægge våbnene.
Ifølge talsmand Mussa Ibrahim har Gaddifs regering samtaler om en fredsordning med en række lande. Blandt andet Marokko, Grækenland, Rusland, Tyrkiet samt flere latinamerikanske lande.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker