Et libysk skib lastet med mad og medicin til Gazastriben trodser tilsyneladende en israelsk advarsel om at undlade at sejle ind i farvandet ud for den palæstinensiske enklave.
Den libyske organisation, der har arrangeret skibets rejse, siger, at fartøjet fortsat har kurs mod Gazastriben, selv om Israel har truet med, at det vil blive opbragt.
- Skibet er fortsat på vej mod Gaza, og der er ikke taget beslutning om at ændre kurs, siger Youssef Sawani, direktør for velgørenhedsorganisationen, i telefonen fra den libyske hovedstad Tripoli.
- Skibet har fået et ultimatum fra israelerne om, at vi skal forlade området inden i aften. Det vil vi ikke gøre.
Israel har givet skibet en frist indtil midnat natten til onsdag (kl. 23.00 dansk tid) til at ændre kurs.
Tidligere på aftenen oplyste en egyptisk embedsmand, at skibet har søgt og fået tilladelse til at lægge til kaj i El-Arish i Egypten.
Embedsmanden sagde til nyhedsbureauet Reuters, at Egypten vil lade nødhjælpen komme ind i Gaza via Rafah-grænseovergangen.
Den libyske velgørenhedsorganisation ledes af Seif al-Islam, der er søn af Libyens leder, Muammar Gaddafi.
Det seneste forsøg på at bryde Israels blokade af det Hamaskontrollerede Gaza kommer seks uger efter et israelsk angreb på en frihedsflåde med forsyninger til Gaza. Dette angreb kostede ni tyrkiske aktivister livet.
Det 92 meter lange fragtskib forlod en græsk havn lørdag.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker