Libyske kampfly bomber byen Brega

Libyske kampfly har torsdag angrebet byen Brega, der kontrolleres af oprørerne, oplyser beboere. Det sker en dag efter, at kampe mellem oprørere og Gaddafi-loyale styrker kostede mindst 12 mennesker livet.

- For et par timer siden kastede kampfly en bombe i området mellem olieselskabet og et beboelsesområde. Så vidt jeg har forstået, er der ingen døde eller tilskadekomne, siger Fattah al-Moghrabi, der er direktør for forsyninger til Bregas hospital.

Andre ansatte på sygehuset siger også, at der har fundet et luftangreb sted.

Mahmoud al-Fakhri, en oprører, der bemander en kontrolpost i udkanten af byen Ajdabiya omkring 70 kilometer længere mod øst i den oprørerkontrollerede del af landet, siger, at han også har hørt om flere luftangreb i Brega torsdag.

Hospitalsdirektør al-Moghrabi siger, at 12 mennesker blev dræbt i Brega onsdag. Der var tale om ni oprørere og tre Muammar Gaddafi-loyale lejesoldater.

- Blandt disse tre havde en af dem et id-skilt fra Niger, mens de to andre var sorte afrikanere uden id, siger han.

/ritzau/AFP

Libyens leder, Muammar Gaddafi, bider stadig fra sig ved at lade kampfly bombe byer, kontrolleret af oprørere.

Offentliggjort Sidst opdateret