Livsvarigt fængsel til fire indiske mænd for voldtægt
Fire mænd er fredag idømt fængsel på livstid for en gruppevoldtægt af en 18-årig telefonpige i den indiske storby Mumbai.
Torsdag blev tre af mændene kendt skyldige i en anden voldtægt af en 22-årig fotojournalist - ligeledes i Mumbai. Dommen for den forbrydelse ventes på mandag.
Begge voldtægter skete angiveligt på den samme nedlagte fabrik i Mumbai med kort tids mellemrum.
Efter at den 22-årige fotojournalist havde anmeldt voldtægten af hende i august 2012, trådte telefonpigen frem og sagde, at hun var blevet voldtaget på den selvsamme fabrik en måned forinden.
Telefonpigen identificerede de tre mænd fra den anden voldtægtssag, da hun så billeder af mændene i medierne.
Voldtægt er et massivt problem i Indien, men alligevel har gruppevoldtægterne i Mumbai chokeret mange, da byen hidtil har været regnet som et relativt sikkert sted for kvinder.
Den indiske regering har varslet at skærpe straffene for voldtægtsforbrydere.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker