Løkke og de store drenge skal vise vejen

Nu det de store drenges tur, og det er dem, der skal sørge for, at en ambitiøs klima-aftale kommer i hus i København til december.

Det siger statsminister Lars Løkke Rasmussen tidligt tirsdag dansk tid efter at være landet i New York.

Han skal tirsdag mødes med over 100 stats- og regeringschefer til det særlige klimamøde, FN har indkaldt til.

- Der er brug fore for at lukke denne sag, siger han om den omstridte klima-aftale.

Han erkender, at de forhandlinger, der står på i FN-regi, går for langsomt, og det er nu op til lederne i landene at fortælle forhandlerne, at der skal fart på, hvis en aftale om at bremse den globale opvarmning skal i hus i København.

- Der er brug for personlig involvering fra stats- og regeringslederne, siger han.

Han knytter navnlig forventning til, hvad den kinesiske præsident, Hu Jintao, vil melde ud. Der har været spekulationer om, at Hu vil sige, at Kina er rede til at forpligte sig til bremse udledningen af drivhusgasser.

- Jeg konstaterer med en vis tilfredshed, at det rykker alle steder, siger statsministeren.

Han medgiver, at præsident Barack Obama har problemer med at overtale Kongressen i USA. Men han minder om, at Obama selv har været en inspiration for andre til at indgå en ambitiøs klima-aftale i København.

Lars Løkke Rasmussen får nogle overordentlig travle dage i New York. Han er som vært for København-topmødet en af hovedtalerne i FN og han skal deltage i en arbejdsmiddag med alle de store lande og FN's generalsekretær, Ban Ki-moon. Derudover har han mindst syv separate møder med stats- og regeringschefer, heriblandt Ruslands præsident, Dmitrij Medvedev.

/ritzau/

Statsministeren er i New York for sammen med Obama og 100 landes ledere at sikre succes på klimatopmøde i København.

Offentliggjort Sidst opdateret