Begge Berlins to lufthavne er lukket på grund af askeskyen fra vulkanudbruddet i Island, siger en talsmand til det tyske nyhedsbureau dpa.
Også lufthavnen i Hamburg måtte ved 20-tiden opgive at lade flere fly lette og lande. I Hamburg er der foreløbig lukket frem til midnat, mens det endnu ikke er oplyst, hvor længe lukningen i Berlins lufthavne, Tegel og Schönefeld, er i kraft.
Det er endnu uklart, om flytrafikken kan genoptages fredag.
- Vi vil gerne kunne genoptage den klokken seks, men vi ved ikke, om det er muligt, siger en talsperson for lufthavnen i Hamburg til dpa.
Den tyske flykontrol og meteorologisk institut regner med, at askeskyen vil krydse ind over Tyskland i løbet af natten. Det vil formentlig betyde, at store dele af det tyske luftrum vil blive lukket gradvist i løbet af natten, oplyser flykontrollen.
Lukningerne begynder i nordvest og vil efterhånden brede sig til det sydøstlige Tyskland.
Skyen af vulkanaske ventes at nå Köln omkring klokken 20, derefter fortsætte til Koblenz ved 02-tiden og siden ramme luften over Mannheim fredag morgen, oplyser meteorologerne.
I løbet af torsdagen måtte flere tyske lufthavne aflyse et stort antal fly til bl.a. Skandinavien og Storbritannien, hvor luftrummet er lukket.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned