Brasiliens præsident, Luis Inacio Lula da Silva, tilbyder asyl til en iransk kvinde, der er dømt til døden ved stening.
Lula fremsatte uofficielt sit forslag for nogle dage siden, og Brasiliens ambassadør i Teheran har nu formelt præsenteret det for den iranske regering.
Her er der foreløbig ikke noget svar, siger regeringskilder i Brasilien.
Præsident Lula har venskabelige forbindelser med Iran, og han har været modstander af de internationale sanktioner for at straffe præsteregimet for dets atomprogram.
Sakineh Mohammadi-Ashtiani er af en religiøs domstol dømt til døden ved stening for utroskab og for at have kontakt til en person, der slog hendes mand ihjel i 2006.
Dommen er blevet mødt med internationale protester, og Iran er indtrængende blev opfordret til at omgøre dommen.
I weekenden flygtede hendes advokat, Mohammad Mostafaei, til Norge. Han siger, han har påkaldt sig det iranske regimes vrede ved at forsvare Mohammadi-Ashtiani og andre, der er fængslet for politiske forbrydelser.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker