Efter måneder med lutter nedslående udvikling i den europæiske økonomi begynder det nu at se en smule lysere ud. EU-landene er på vej ud af den dybeste og længste økonomiske krise i unionens historie, lyder det fra EU-Kommissionen.
- Den europæiske økonomi er på vej ud af recessionen. Det skyldes de ambitiøse tiltag fra regeringer, centralbanker og EU, der har ikke blot har forhindret en økonomisk nedsmeltning, men også har kickstartet forbedringen, siger økonomikommissær Joaquín Almunia.
Kommissionen forudser i sin økonomiske efterårsprognose, at BNP vil stige med 0,75 procent i 2010, men den samlede økonomi i EU-blokken står dog stadig til at ende på minus fire procent i 2009. I 2011 vil fremgangen tage til med en vækst på 1,5 procent, lyder prognosen.
Kommissionen advarer også imod, at det endnu er for tidligt at ånde lettet op og tro, at økonomien nu kan klare sig selv. Særligt det samlede offentlige underskud får alarmklokkerne til at ringe. Det forventes at blive næsten tredoblet fra 2,25 procent i 2008 til at nå svimlende 7,5 procent af BNP i 2010. Sammen med udsigten til en arbejdsløshed på 10,25 procent giver det anledning til dybe panderynker.
Der er derfor stadig mange faktorer, der kan tvinge den europæiske økonomi tilbage i det sorte hul, som den er ved at kravle ud af. Kommissionen opfordrer til, at der fortsat holdes et skarpt øje med udviklingen i den finansielle sektor og på arbejdsmarkedet.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker