Hvis man helt afstår fra alkohol, har man større risiko for at blive ramt af depression og angst end dem, der drikker med måde, viser en ny norsk undersøgelse.
Forskerne mener, at en del af forklaringen kan være, at der kan ligge et tvangspræg over total afholdenhed.
Undersøgelsen er foretaget af blandt andre Regionalt Kompetencecenter for Rusmiddelforskning (Korfor) og Universitetet i Bergen blandt næsten 40.000 personer.
Forskerne Jens Christoffer Skogen og Arnstein Mykletun siger, at der med total afholdenhed er 30 procent større risiko for angst og næsten 50 procent større risiko for depression i forhold til de mådeholdne.
Undersøgelsens resultater stemmer ifølge forskerne godt overens med tidligere international forskning.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned