EU lægger nu op til at starte forhandlinger med Makedonien om optagelse i unionen.
I den årlige udvidelsesrapport noterer EU-Kommissionen, at der er sket så store fremskridt i Balkanlandet det seneste år, at det nu opfylder de såkaldte Københavnerkriterier, som er en facitliste for medlemskab.
Dermed bør EU-landene give grønt lys for reelle optagelsesforhandlinger, lyder konklusionen.
Makedonien blev for næsten fire år siden officielt udnævnt til kandidatland i EU, men siden er der ikke sket de store fremskridt i forhandlingerne. Det skyldes især en navnestrid med nabolandet Grækenland, som har en provins med samme navn.
EU's udvidelseskommissær, Olli Rehn, lægger heller ikke skjul på, at EU-forhandlingerne risikerer at blive blokeret af grækerne, hvis der ikke findes en løsning hurtigst muligt.
- Det her er en meget stærk opfordring til at få løst navneproblemet og fjerne det fra dagsordenen. Det haster mere, end det nogensinde har gjort, for at sikre Makedonien en fremtid i EU, siger han.
På grund af navnestriden går Makedonien i EU-kredse under det mere politisk korrekte navn FYROM (Den tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien).
Hvis EU-landene går med til at starte optagelsesforhandlinger, så står Makedoniens EU-drømme dog fortsat foran en årelang proces. Først skal der nemlig forhandles om i alt 35 kapitler, der sikrer, at ansøgerlandets love er tilpasset EU-lovgivningen.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker