Mange dødsfald i svensk trafik er selvmord
Op til hvert 10. dødsfald i trafikken i Sverige kan være selvmord. Det viser en ny rapport fra trafiksikkerhedsanalytikere.
- Vi er kommet frem til en metode at klassificere dødsfald på, som viser, at andelen af selvmord i de seneste to år har været på mellem seks og syv procent, siger Kenneth Svensson, som er sikkerhedsanalytiker i den svenske trafikstyrelse.
- Men der findes en usikkerhedsfaktor, og totalt kan det være på op mod 10 procent, tilføjer han.
I år har de svenske forskere iværksat et projekt, som skal kaste mere lys over de dødsfald, hvor det er usikkert, om det drejer sig om ulykker eller selvmord.
Forskerne peger desuden på, at man kan lave forskellige tiltag, der kan forebygge problemet.
- De foranstaltninger, som træffes for at hindre selvmord i trafikken, er de samme som dem, der generelt højner sikkerheden - for eksempel midterrabat på vejene, siger Kenneth Svensson.
I Danmark var der i 2010 i alt 10 personer, der begik selvmord i trafikken og fire, der muligvis begik selvmord, viser Vejdirektoratets opgørelse.
255 personer døde i ulykker, og selvmord udgør derfor kun omkring fire-fem procent af antallet af dræbte på vejene.
- Vi ser typisk, at selvmordene sker ved at bilisterne kører ind i træer, betonpiller eller modkørende lastbiler, siger Stig Hemdorff, der er civilingeniør hos Vejdirektoratet og en af forfatterne bag den årlige dødsulykkestatistik.
/ritzau/TT
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub