Mange dræbte under bombardement af Misrata
Muammar Gaddafis styrker har søndag sendt en byge af Grad-raketter og granater mod Misrata, dagen efter at oprørerne fejrede, at regimets evakuerede sine soldater fra byen i det vestlige Libyen.
- Situationen er meget farlig, siger en talsmand for oprørerne, Abdelsalam, i telefonen fra Misrata.
Ifølge oprøreren, er mindst 36 blevet dræbt i Misrata siden lørdag.
- Gaddafis brigader indledte vilkårlige bombardementer i de tidlige morgentimer. Bombardementerne bliver ved, siger Abdelsalam.
Tilfangetagne Gaddafi-soldater oplyste lørdag, at de havde fået ordre til at trække sig ud af Misrata, der er den eneste oprørskontrollerede by i det vestlige Libyen. Misrata har i snart to måneder været belejret af regeringshæren.
Bombardementerne lørdag og søndag har været rettet mod tre beboelsesområder i Misrata og en større del af Tripoli-gaden, der skærer gennem byens midte. Det er her, de hårdeste kampe har fundet sted de seneste uger.
/ritzau/Reuters
Oprørerne siger, at Gaddafis styrker foretager vilkårlige bombardementer af byen Misrata, og mange er dræbt.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned