Marcos får heltebegravelse i Manila 30 år efter sin død
2000 politifolk var udkommanderet for at beskytte heltebegravelsen af Filippinernes tidligere diktator Ferdinand Marcos. Foto: AP/Aaron Favila
AP/Aaron Favila
Diktator styrede Filippinerne i 20 år, og hans begravelse kommer som en tyv om natten, mener vicepræsident.
Filippinernes tidligere diktator Ferdinand Marcos er fredag blevet begravet med fuld militær honnør på en heltekirkegård i landets hovedstad, Manila.
Det skete næsten 30 år efter, at han døde på Hawaii. Begravelsen mødes med protester fra menneskerettighedsgrupper og oppositionen i landet.
Vicepræsident Leni Robredo mener, at begravelsen er kommet "som en tyv om natten".
- Dette er intet nyt for familien Marcos, som har en skjult formue, som skjuler menneskerettighedskrænkelser, og som har fuldstændig mangel på respekt for retsstaten, siger Robredo, der ikke kommer fra samme parti som præsidenten.
Præsident Rodrigo Duterte, som er på vej til et møde i Peru for landene omkring Stillehavet, havde givet ordre til genbegravelsen af Marcos i august og henvist til et løfte, han havde givet under valgkampen.
Marcos regerede i 20 år Filippinerne med hård hånd. Under hans diktatur udplyndrede familien staten for milliarder, mens statsgælden eksploderede.
Hans kone, Imelda Marcos, blev især berømt på, at hendes klædeskab rummede hundredvis af sko.
Den 87-årige Imelda var med i fredagens begravelsesoptog.
Landets højesteret støttede i sidste uge Dutertes beslutning om at give Marcos en begravelse i den filippinske hovedstad.
Det fik familien og regeringen til at arbejde hurtigt. I al hemmelighed blev Marcos' balsamerede lig fredag fløjet til kirkegården og lagt i graven, selv om der var gjort indsigelser til højesteret.
Marcos' kiste blev modtaget med 21 skudsalver fra soldater, der var opstillet i gallauniform på kirkegården.
2000 politifolk i kampudstyr var udstationeret omkring kirkegården for at stoppe demonstrationer.
Marcos blev i 1986 fordrevet under en folkelig opstand mod hans regime.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker