Masseskyderier i USA

Offentliggjort Sidst opdateret

* I 2024 er der indtil videre registreret 384 såkaldte masseskyderier i USA. Det viser en opgørelse fra den uafhængige dataportal Gun Violence Archive. Et masseskyderi defineres her som et skyderi, hvor der er mindst fire døde eller sårede personer.

* Dermed karakteriseres onsdagens skoleskyderi som et masseskyderi. Det er det dødeligste af de hidtil 45 skoleskyderier, som har fundet sted det seneste år, viser en analyse fra CNN. Det er samtidig et af 11 skoleskyderier med fire eller flere døde, siden CNN begyndte at lave opgørelser af skoleskyderier i 2008.

* Det er det 23. skoleskyderi alene i år ifølge en database fra magasinet Education Week.

* Gennem de seneste par årtier har USA oplevet hundredvis af skoleskyderier. Det dødeligste af dem fandt sted på skolen Virginia Tech i 2007, hvor over 30 mennesker blev dræbt.

* De mange skyderier har udløst til tider følelsesladede debatter om USA's våbenlovgivning og den bestemmelse i landets forfatning, der giver borgerne ret til at eje og bære våben.

Kilder: Gun Violence Archive, Reuters og CNN.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.