Medier: Britisk regering briefes om mulige angreb på houthier
Britisk regering er blevet briefet om muligt amerikansk-britisk angreb på houthier, erfarer flere medier. (Arkivfoto.). Foto: Daniel Leal/Ritzau Scanpix
Houthi-bevægelsen har angrebet skibe i Det Røde Hav. Medier melder om muligt amerikansk-britisk modsvar.
Den britiske premierminister, Rishi Sunak, har torsdag indkaldt sit kabinet til telefonmøde.
Mødet handler om mulige amerikanske og britiske angreb mod houthierne i Yemen, erfarer blandt andet BBC.
Også Sky News skriver, at mødet muligvis drejer sig om netop det emne.
Oplysningen er ikke officielt bekræftet.
Houthi-bevægelsen står bag en række angreb på skibe i Det Røde Hav.
The Times' politiske redaktør, Steven Swinford, skriver på det sociale medie X, at briterne ventes at tage del i amerikanske angreb "i aften".
Ifølge Sky News bliver den britiske oppositionsleder Keir Starmer fra Labour briefet efter telefonmødet.
Talsmand for det amerikanske forsvarsministerium Pat Ryder siger ifølge Sky News på et pressemøde, at han ikke vil "signalere, varsle eller spekulere i potentielle fremtidige operationer" mod houthierne.
Samtidig siger Ryder dog, at en række lande har gjort det klart, at "der vil være konsekvenser, hvis ikke angrebene stopper". Han mener, at det "taler for sig selv".
Det Hvide Hus' nationale sikkerhedstalsmand, John Kirby, har udtalt, at USA vil reagere, hvis houthierne fortsætter med at angribe skibsfarten i Det Røde Hav.
Siden begyndelsen af Israels offensiv mod Gaza har houthierne udtrykt solidaritet med Hamas og andre væbnede palæstinensiske grupper.
Efterfølgende har der været en række angreb på skibe på den meget vigtige handelsrute.
Ifølge den amerikanske militære centralkommando, Centcom, har der været 27 angreb på kommercielle skibsruter i Det Røde Hav siden den 19. november.
Det har blandt andet fået det danske rederi Mærsk til at omdirigere sine skibe efter at være blevet angrebet.
I stedet for at søge gennem Suezkanalen i Egypten sendes skibene fra Mærsk på en længere omvej via Kap det Gode Håb i Sydafrika.
Ifølge den amerikanske regering tager over 20 lande allerede del i Operation Prosperity Guardian, som skal være med til at opretholde sikkerheden i Det Røde Hav.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker