De britiske medier var ganske enige i deres udlægning af den sidste tv-valgdebat, der blev afholdt torsdag aften. Den konservative David Cameron vandt klart over Labourleder og premierminister Gordon Brown.
- Cameron var meget overbevisende og leverede sin bedste debatoptræden, da det gjaldt mest. Han var optimistisk, beroligende og stabil, skriver den venstreorienterede avis The Guardian.
Flere medier roste også valgets store overraskelse liberaldemokraten Nick Clegg, der virker selvsikker.
- Hr. Clegg ligner ikke længere den nye dreng i klassen og Hr. Brown blev trukket ned af sager, der stammer fra 13 år ved magten, skriver den højreorienterede avis Daily Telegraph.
Brown blev under debatten ramt af onsdagens uheldige og ødelæggende bemærkning om, at en ældre kvindelig Labour-vælger var "snævertsynet".
Kommentaren faldt, da premierministeren ikke vidste, at hans mikrofon var tændt. Kvinden havde forinden stillet spørgsmål til Brown om østeuropæisk immigration.
- Er politikerne ikke klar over, at de har fjernet sig fra almindelige menneskers bekymringer? I skal tjene os, ikke ignorere os, sagde en mand blandt publikum under torsdagens tv-debat.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub