Merkel afviser: USA har ikke overvåget ulovligt
Den tyske forbundskansler, Angela Merkels, kontor slår fast, at amerikanske og britiske efterretningstjenester ikke foretager masseovervågning af tyske borgere i Tyskland.
USA og Tyskland arbejder på en aftale om forbud mod spionage, og forhandlingerne starter senere i august, siger kanslerens chef med ansvar for overvågningsområdet, Ronald Pofalla.
- Efterretningstjenester i USA og Storbritannien har forsikret os om, at de respekterer tysk lov, siger Pofalla efter en lukket komitéhøring i Forbundsdagen mandag.
Pofalla svarede ikke på spørgsmål fra pressen, men slog fast, at "der i Tyskland ikke er sket brud på basale rettigheder."
Afsløringer fra den sigtede amerikanske whistleblower Edward Snowden om massiv amerikansk overvågning - også uden for USA's grænser - har vagt bekymringer og vrede i Tyskland.
Emnet er også blevet centralt i tysk politik, hvor der er valg 22. september.
Socialdemokraten Thomas Oppermann sagde efter mandagens komitémøde, at den fem timer lange høring ikke kastede yderligere lys over spørgsmålet.
Han sagde, at panelet derfor "fortsat opfordrer kansleren til at afkræve USA den gennemsigtighed, som præsident Barack Obama har lovet."
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned