Den tyske kansler, Angela Merkel, har indledt markeringen af 20-års-dagen for Berlinmurens fald med en bøn. Det skete i Getsemane-kirken i det tidligere Østberlin, der var et tidligt samlingssted for demonstrationerne i hovedstaden mod DDR-styret.
- Vi mindes glædestårerne, de henrykte ansigter, frigørelsen, sagde den lutherske biskop Wolfgang Huber under den økumeniske gudstjeneste.
Den katolske ærkebiskop Robert Zollitsch advarede samtidig imod nye murbyggere i dagens samfund.
- De må ikke skulle få noget at skulle have sagt, hverken i samfundet eller i kirken, sagde ærkebiskoppen.
Foruden Merkel havde højtideligheden deltagelse af den tyske forbundspræsident, Horst Köhler, og flere andre prominente personer.
Angela Merkel, som selv voksede op i et kirkeligt miljø i det kommunistiske DDR, er senere på dagen vært for et stort antal tidligere stats- og regeringschefer som led i fejringen.
Festen kulminerer ved Brandenburger Tor i nedbrydningen af en ny mur bestående af kæmpemæssige dominobrikker.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker