Merkel: Euro-unionen skal styrkes

Tysklands forbundskansler, Angela Merkel, vil have det økonomiske samarbejde i EU intensiveret og have mere kontrol med landenes nationale økonomier, i hvert fald når det gælder de 17 lande i eurozonen.

I en tale til parlamentet i Berlin siger hun, at den økonomiske og monetære union skal styrkes.

Hun advarer samtidig om, at der ikke er noget hurtigt fiks til at løse den dybe gældskrise i eurozonen - eller snarere i den sydlige del af eurozonen.

Merkels tale kommer, efter at Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, torsdag aften opfordrede til en tættere økonomisk union blandt landene i eurozonen.

Merkel taler om, at der skal skabes en union, hvor streng kontrol med landenes budgetter er nøglen til at undgå de store budgetoverskridelser, som har medvirket til kriserne i eurolande som Grækenland, Italien og Spanien.

- Vi taler ikke bare om en finansunion, vi taler om at begynde at skabe den, siger hun og tilføjer, at sådan en union "vil have strenge regler. I det mindste i eurozonen".

Forbundskansleren ønsker, at der skal en traktatændring i EU til at for at styrke det monetære samarbejde og genoprette tilliden til euroen og eurozonen.

Hun holder også fortsat fast i synspunktet om, at der ikke kan være en fælles forpligtelse over for enkelte eurolandes gæld.

En af løsningerne er, mener hun, at de europæiske institutioner skal have så meget slagkraft, at de med troværdighed kan gribe ind over for lande, som er på gal kurs.

/ritzau/dpa

Tysklands forbundskansler Merkel opfordrer til, at eurolandene arbejder stadig tættere sammen.

Offentliggjort Sidst opdateret