Merkel: Ikke brug for hjælp til Grækenland

Stabiliteten i eurozonen er ikke truet af den økonomiske krise i Grækenland. Derfor er der ikke behov for, at Grækenland, der befinder sig i en dyb økonomisk krise, får direkte økonomisk bistand.

Det konstaterer Angela Merkel, Tysklands forbundskansler, efter et møde i Berlin med den besøgende græske premierminister, George Papandreou.

- Grækenland har ikke bedt om finansiel bistand. Eurozonen er i øjeblikket stabil. Derfor er der ingen idé i at stille spørgsmål om hjælp, siger Merkel.

- Vi kan ikke forudsige, hvad der vil ske over de næste 10 år. Men spørgsmålet (om hjælp, red.) er ikke her i dag, og vi arbejder på at sikre, at det ikke kommer i fremtiden. Jeg er optimistisk i den henseende, siger hun.

På en pressekonference efter mødet mellem de to regeringschefer bekræftede Papandreou, at Grækenland ikke har bedt om direkte økonomisk hjælp, selv om græske embedsmænd i den seneste tid har appelleret til de øvrige euroregeringer om at hjælpe Grækenland, der ligger inde med en stor gældsbyrde.

Papandreou henviste til de spareplaner, som hans regering har præsenteret, og som har udløst store demonstrationer og strejker i Grækenland.

- Jeg hørte, at fru Merkel er positiv over for de tiltag, vi har taget. De viser vor troværdighed og beslutsomhed, sagde premierministeren for det kriseramte land.

/ritzau/

Grækenland klarer sin økonomiske krise uden direkte hjælp fra de andre eurolande, siger forbundskansler Merkel efter møde med Grækenlands premierminister.

Offentliggjort Sidst opdateret