Det ser ud til, at Hollande også agter at bevare et tæt samarbejde med Merkel, sådan som Nicolas Sarkozy, som Hollande tidligere tirsdag afløste på præsidentposten, havde.
Både Sarkozy og Merkel er konservative, mens Hollande er socialist.
Efter deres første møde tirsdag aften sagde Merkel og Hollande, at de vil samarbejde, selv om deres partier kommer fra forskellige familier.
- Det betyder da ikke, at vi ikke kan samarbejde, slog Merkel fast på en fælles pressekonference mellem de to.
Under valgkampen har Hollande talt for, at gældskrisen i specielt Sydeuropa ikke kun skal løses ved besparelser og reformer. Der skal samtidig skabes vækst, sagde han, og vækst blev der også talt om tirsdag aften i Berlin.
Merkel sagde, at det er meget vigtigt, at Frankrig og Tyskland ved EU-topmødet i juni fremlægger fælles forslag, der kan skabe - vækst.
- Det vil være meget vigtigt, at Tyskland og Frankrig sammen fremlægger deres idéer ved dette topmøde og arbejder tæt sammen for at forberede det, sagde Merkel.
Begge ledere sagde, at de ønsker, at Grækenland forbliver et euroland.
- Jeg håber, at vi kan sige til grækerne, at Europa er klar til yderligere tiltag for at hjælpe med vækst og støtte økonomisk aktivitet, så Grækenland kan vende tilbage til vækst, sagde Hollande, der tilføjede, at der er enighed om, at alle forslag skal lægges på bordet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde