Merkel skælder ud på de tyske bilfabrikker
Forbundskansler Angela Merkel gør ærlighed i bilindustrien til et tema i valgkampen. Det fortæller hun under en tale i Dortmund til sine konservative partifæller. Foto: /ritzau/AP/Ina Fassbender
/ritzau/AP/Ina Fassbender
Bilfabrikker gambler en stor del af deres troværdighed væk, siger forbundskansler ved start af valgslutspurt.
Den tyske forbundskansler, Angela Merkel, indledte lørdag slutspurten frem til parlamentsvalget i næste måned. Det sker med et ultimatum til den tyske bilindustri.
Se at få rettet op på jeres rygte efter dieselskandalen, lyder det.
- Store dele af bilindustrien har gamblet en utrolig stor del af deres troværdighed væk, advarer hun.
Merkel kommer med sine kommentarer i en tale for hendes partifæller hos de kristelig demokrater (CDU) i Dortmund.
Det sker, i forbindelse med at valgkampen i weekenden slippes fri inden valget 24. september.
Det er første gang, at Merkel offentligt kommenterer den serie af kriser og skandaler, der har ramt den store tyske bilindustri i de senere uger.
Ærlighed er en del af den tyske økonomi, påpeger hun.
Det er bragt i fare, efter dieselbiler er blevet hjemkaldt. Det sker samtidig med, at der er fremkommet oplysninger om, at fabrikkerne VW, Audi, Porsche, BMW og Daimler siden 1990'erne har indgået i et ulovligt kartel.
Mistanken mod bilindustrien i Tyskland har været fremme, siden Volkswagen i 2015 blev fanget i en skandale i USA med dieselbiler.
Fabrikken havde brugt software, som snød med de reelle udledninger af gasser i 11 millioner dieselbiler verden rundt.
VW har måttet indgå et forlig med de amerikanske myndigheder mod et meget stort milliardbeløb i dollar som kompensation.
- Vi ønsker en stærk bilindustri. Vi ønsker også høje miljøstandarder, understreger Merkel.
- Spørgsmålet er, om den tyske bilindustri har forstået disse tegn tids nok og vil bestemme sig for en fremtid - og med det fremtiden for hundredtusinder af arbejdspladser, siger hun.
Men hun afviser et krav fra det socialdemokratiske SPD om, at der fastsættes bindende kvoter for elbiler i Europa.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker