Merkel sparker tysk valgår i gang

Foto: Morris Mac Matzen/ Scanpix /Scanpix

Tysklands forbundskansler, Angela Merkel, tog fredag hul på valgkampen med en tale til sit kristendemokratiske parti, CDU, på et møde i Niedersachsen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Senere på måneden skal der være delstatsvalg i Niedersachsen, og det kan muligvis give et fingerpeg om, hvordan det kommer til at gå partierne ved valget til forbundsdagen i september, hvor Merkel vil forsøge at sikre sin tredje embedsperiode.

At dømme fra valgkampens start bliver økonomi og beskæftigelse afgørende temaer.

- Vi kan gøre dette, vi kan klare dette, sagde hun sejrssikkert til sine partifæller, da hun tog hul på det to dage lange partimøde.

Merkel understregede, at Tyskland må gøre mere for at barbere landets gæld ned.

- Vi må arbejde hårdt, så vores børn og børnebørn vil opleve lige så stor eller bedre velstand, sagde kansleren.

Merkel er populær på hjemmefronten på grund af hendes håndtering af den økonomiske krise og krisen i eurozonen, og en ny meningsmåling fra tv-stationen ARD giver CDU 41 procents opbakning, det højeste i fem år.

Men regeringspartnerne i det liberale parti FDP kæmper derimod for at holde sig over spærregrænsen på fem procent.

Det er første gang, siden partiet blev grundlagt i 1948, at det risikerer at ryge ud af forbundsdagen.

I og med, at Niedersachsen har en regeringskoalition bestående af CDU og FDP - som regeringen i Berlin - har alle øjnene rettet på delstatsvalget senere på måneden.

Merkel går nu tungt ind i valget i Niedersachsen og holder otte valgarrangementer i Niedersachsen i de kommende uger.

/ritzau/dpa