Merkel vil udsætte brexit til begyndelse af 2020
Kilder i Merkels parti siger, at hun efter møde med May påpeger, at EU befinder sig i historisk situation.
Tysklands forbundskansler, Angela Merkel, ser en udskydelse af brexit til begyndelsen af 2020 som en mulighed.
Det siger kilder i hendes parti til nyhedsbureauet dpa.
Merkel har tirsdag haft et møde med premierminister Theresa May i Berlin dagen før et EU-topmøde, hvor det kan blive knald eller fald for Storbritannien.
May ønsker en forlængelse af brexit, efter at det er mislykkedes for hende at skabe flertal i parlamentet i London for en aftale om skilsmissen fra EU.
Hvis ikke alle 27 EU-lande bliver enige på topmødet, så er det britiske medlemskab af EU et overstået kapital fra midnat fredag.
Merkel har briefet lovgiverne i sin konservative blok af CSU og CDU efter mødet med May.
Her har hun sagt, at en forlængelse af brexit til næste år vil blive drøftet på EU-topmødet.
Merkel understregede, at EU befinder sig "i en historisk situation". En velordnet brexit - altså med en aftale - er i Tysklands interesse, påpegede hun ifølge kilderne.
Merkel arbejder ud fra den antagelse, at de britiske lovgivere vil acceptere den beslutning, der bliver truffet på EU-topmødet.
May skulle hen under aften lande i Paris, hvor hun skal møde den franske præsident, Emmanuel Macron.
Merkels talsmand siger ifølge Reuters, at hun onsdag formiddag vil møde EU's rådspræsident, Donald Tusk.
May har tre gange fået nedstemt den aftale, som hun sidste år indgik med EU om skilsmissen. Hun har i over to år arbejdet på at få sit konservative parti til at at støtte aftalen, men modstanden har været for stor i partiet.
I sidste uge - halvanden uge før Storbritannien skal forlade EU - indledte hun forhandlinger med oppositionspartiet Labour om et muligt kompromis.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker