Merkels modsætning når omsider til tops og ønsker et stærkere Europa

Friedrich Merz afviser at danne koalitionsregering med AfD fra den ydre højrefløj, der søndag fik sit bedste valg nogensinde med over 20 procent af stemmerne. Foto: Marcus Brandt/Ritzau Scanpix

De konservative med CDU's Friedrich Merz i spidsen vandt det tyske valg. Merz afviser at gå i koalition med AfD og vil gøre Europa mindre afhængigt af USA.

Offentliggjort Sidst opdateret

Tysklands næste forbundskansler hedder efter alt at dømme Friedrich Merz.

Lederen af det konservative CDU, der sammen med sit bayerske søsterparti, CSU, blev med over 28 procent af stemmerne størst ved det tyske valg søndag, har dermed fuldført et bemærkelsesværdigt politisk comeback.

Den tidligere advokat vendte tilbage til Forbundsdagen i 2021 efter 12 års pause fra politik.

I begyndelsen af 2000'erne blev han ofte set som Angela Merkels rival hos CDU.

Merkel trak det længste strå og blev i 2005 Tysklands kansler, hvilket i 2009 fik den mere konservative Merz til at forlade politik, før han vendte tilbage i 2021, da Merkel efter mere end 15 år på posten sagde stop.

Nu er den 69-årige politiker kravlet til tops, efter at han med sit tredje forsøg blev valgt som CDU's leder i 2022.

Selv om de kommer fra samme parti, kalder Merz sig for modsætningen til Merkel. Han beskrives af Deutsche Welle som en helt anden slags politiker end Merkel.

Mens Merkel blev set som den mere midtersøgende, rolige og kalkulerende strateg, er Merz meget mere højreorienteret og villig til at tage politiske chancer.

Det gjorde han for eksempel, da han sent i januar udløste et politisk stormvejr.

CDU, som han har trukket mod højre, forsøgte at få en række migrationsstramninger igennem i parlamentet.

Det skete med støtte fra Alternative für Deutschland (AfD) fra den ydre højrefløj, som partierne i Tyskland ellers har svoret ikke at ville samarbejde med.

Over 160.000 borgere gik på gaden i Berlin for at protestere imod, at den såkaldte brandmur mod højrefløjen nu var brudt.

Brandmuren er et symbol i tysk politik på, at de konventionelle partier siden Anden Verdenskrig har nægtet at samarbejde med den yderste højrefløj.

AfD fik søndag sit bedste valg nogensinde med over 20 procent af stemmerne, men Merz afviser at danne koalition med AfD.

Han sigter efter en koalitionsregering med SPD, der med godt 16 procent af stemmerne fik sit dårligste valg efter Anden Verdenskrig.

Men det kan blive en svær øvelse, da fronterne blev trukket skarpt op under valgkampen.

Dog kan det tyde på, at de to parter, der flere gange før har dannet regering sammen, kan finde fælles fodfæste inden for udenrigspolitikken.

Både forbundskansler Olaf Scholz fra SPD og Merz siger efter valget, at Tyskland skal spille en vigtig rolle internationalt.

Merz mener, at Europa skal gøre sig mindre afhængig af USA og den amerikanske præsident, Donald Trump.

Den konservative leder har det som en topprioritet at styrke Europa.

Han har ellers længe været en varm fortaler for stærke bånd over Atlanten.

Det var en glad Friedrich Merz, der søndag talte i partiets hovedkvarter, efter at de første valgstedsmålinger søndag aften viste, at CDU/CSU havde kurs mod en sikker valgsejr. Målingerne holdt stik, og Merz bliver formentlig Tysklands næste kansler. Foto: Angelika Warmuth/Reuters

Merz har stor forkærlighed for USA, skriver Politico.

Han har ifølge egne optællinger rejst til USA mere end 100 gange og beskriver den tidligere amerikanske præsident Ronald Reagan som en af sine rollemodeller.

Han er særligt glad for Reagans citat om, at de mest skræmmende ord, man kan forestille sig, er:

- Jeg er fra regeringen, og jeg er her for at hjælpe.

Under sin pause fra politik arbejdede Merz ved siden af sit job som advokat også i spidsen for organisationen Atlantik-Brücke, der arbejder for at fremme det transatlantiske forhold mellem Tyskland og USA.

Men hans elskede USA er med Donald Trump ikke længere den partner, som Europa og Tyskland har været vant til, erkendte han søndag aften i en partilederrunde på tysk tv.

Det står klart, at "amerikanerne i vid udstrækning er ligeglade med Europas skæbne", sagde han.

Friedrich Merz og Angela Merkel ses her under en debat i Forbundsdagen for 25 år siden. De to blev i 2000'erne set som rivaler i CDU. Dengang trak den mere midtersøgende Merkel det længste strå. (Arkivfoto). Foto: Fritz Reiss/Ritzau Scanpix

Europas fremtid får Merz som kommende leder af kontinentets største økonomi stor indflydelse på.

Men han kan først gøre sig gældende, når en regering er på plads. Det er den inden for to måneder, håber han.

/ritzau/

Blå bog: Friedrich Merz

Navn: Friedrich Merz.

Alder: 69 år.

Fødested: Brilon i bjergområdet Sauerland i Nordrhein-Westfalen.

Uddannelse: Uddannet advokat fra universitetet i Bonn.

Karriere:

* Blev i 1989 som 33-årig medlem af EU-Parlamentet for CDU. Fem år senere blev han valgt ind i Forbundsdagen.

* Forlod i 2009 Forbundsdagen. Herefter fulgte 12 år i den private sektor, hvor han blandt andet var del af et internationalt advokatfirma, indtog store bestyrelsesposter og var i spidsen for organisationen Atlantik-Brücke, der arbejder for at fremme det tysk-amerikanske forhold.

* Vendte i 2021 tilbage til CDU, efter at Angela Merkel stoppede i politik. Steg gradvist i graderne og blev i 2022 valgt som CDU's leder. Søndag førte han CDU/CSU til valgsejr.

Civilstand: Gift med dommer Charlotte Merz. Har tre børn.

Andet: Var - ifølge ham selv - lidt af en rebel som ung, hvor han både røg og drak. Blev medlem af CDU, mens han stadig gik i gymnasiet.

Kilder: Deutsche Welle og Politico.

/ritzau/

Tyske reaktioner på valgresultatet

* Forbundskansler Olaf Scholz fra SPD:

- Det er et meget bittert resultat for SPD.

* Friedrich Merz, leder af CDU og kanslerkandidat:

- For mig vil den absolutte prioritet være at styrke Europa så hurtigt som muligt, så vi skridt for skridt reelt kan opnå uafhængighed fra USA i forsvarsspørgsmål.

* Alice Weidel, leder af AfD:

- Vi har opnået et historisk resultat. Vi er åbne for koalitionsforhandlinger med CDU.

Kilde: Reuters.

/ritzau/

Olaf Scholz kalder valgresultatet, hvor socialdemokratiske SPD har fået sit dårligste valg efter Anden Verdenskrig, for "meget bittert". Foto: Ebrahim Noroozi/Ritzau Scanpix
Alice Weidel har ført AfD til partiets bedste valgresultat nogensinde. Foto: Wolfgang Rattay/Reuters
Tysk valgresultat. Foto: WER/Free

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu