Mexico fanger på ny stor narkobaron

Mexicanske marineinfanterister har fanget et af de ledende medlemmer af narkokartellet Beltran-Levya. Det sker, efter landets regering har intensiveret sin kampagne mod Mexicos magtfulde narkobander.

Sergio "Den Store" Villarreal blev fanget af marineinfanterister under en operation i det centrale Mexico, rapporterer to lokale radiostationer.

Beltran-Levyakartellet har haft store problemer, siden den mexicanske hær i december dræbte gruppens leder Arturo Beltran Levya. Samtidig blev den formodede nye leder af kartellet Edgar "Barbien" Valdez fanget i august.

Mere end 28.000 mennesker er døde i den mexicanske narkokrig, der startede i slutningen af 2006, da Mexicos præsident, Felipe Calderon, skød sin massive kampagne mod narkokartellerne i gang.

/ritzau/Reuters

Den mexicanske hær har fanget en af de øverstkommanderende i Beltran-Levyakartellet, der har mistet flere ledende medlemmer inden for et år.

Offentliggjort Sidst opdateret