Mexicos præsident, Felipe Calderon, lover at indføre en ny strategi til bekæmpelse af landets narkotikarelaterede vold.
Det sker, efter at 16 unge blev dræbt i sidste måned blev dræbt i et angreb relateret til narkokriminaliteten.
Under et møde mellem statslederen, de sørgende forældre og lokale ledere i byen Ciudad Juarez undskyldte Felipe Calderon over for de vrede forældre til de 16 unge dræbte.
Millionbyen Ciudad Juarez ligger tæt på den amerikanske grænse og er stærkt plaget af narkorelateret vold.
Calderon har de seneste tre år slået hårdt ned på kriminalitet. Men det har ikke været nok, mener den lokale sikkerhedschef.
- Vi mener, at indsatsen er slået fejl, siger sikkerhedschef i Ciudad Juarez Arturo Valenzuela.
Felipe Calderon giver ham ret i, at der skal gøres mere:
- Tilstedeværelsen af soldater og politi er ikke god nok. Vi er nødt til at slå hårdere ned på roden til problemet, siger Calderon.
Narkotikarelateret kriminalitet har været skyld i mere end 15.000 dræbte over de seneste tre år i Mexico.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet