Det kraftige jordskælv ud for Chile har indtil videre kostet 122 mennesker livet, og dødstallet vil formentlig stige.
Det siger Sebastian Piñera, som vandt det chilenske præsidentvalg i januar, men som formelt overtager embedet om få uger.
- Jeg vil gerne kondolere familierne til de 122 mennesker, som har mistet livet under jordskælvet, siger Piñera.
Skælvet har desuden forårsaget voldsomme skader på landets infrastruktur, og Piñera opfordrer til, at Chile nu står sammen om at få genopbygget landet.
Også den afgående præsident, Michelle Bachelet, forventer, at dødstallet vil stige. Hun opfordrer dog befolkningen til at bevare roen.
- Folk bør forholde sig roligt. Vi gør alt, hvad vi kan med alle de kræfter, vi har, siger Bachelet.
Myndighederne har endnu ikke overblik over antallet af kvæstede eller omfanget af katastrofen, selv om flere bygninger er kollapset.
/ritzau/Reuters/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker