Omkring 50 skulle være såret i ulykken, der skete da de to tog kolliderede ved 21-tiden siger redningsfolk til Reuters. Andre medier melder om op mod 60 sårede. Dødstallet kan fortsat stige.
- Lige nu er dødstallet i denne togkatastrofe steget til 14, siger Polens indenrigsminister Jacek Cichoki, der er på ulykkesstedet, ifølge AFP.
Flere sårede skulle fortsat være indeklemt i togene.
Omkring 450 redningsarbejdere og 100 politifolk er på ulykkesstedet, og Polens premierminister Donald Tusk er på vej til området.
- Det ser ud som om, det er en af de værste togulykker i de seneste år, siger landets transportminister Slawomir Nowak til tv-stationen TVN24.
Tv-stationen viser billeder af afsporede og smadrede togvogne.
En af de overlevende fortæller ifølge AFP, at vedkommende har set flere lig inde i toget, og at mange fortsat sidder fastklemt inde i togvraget.
- Vi forsøger at nå adskillige personer, som vi har fået kontakt til, der sidder inde i vognene, siger Jaroslaw Wojtasik fra beredskabet på stedet til TVN24.
Flere sårede er bragt til hospitaler i de omkringliggende byer.
Det ene tog med seks vogne var på vej mod nord fra Przemysl til Warszawa, da det kolliderede med et tog med fire vogne fra Warszawa to Krakow.
Ulykken skete, da et af togene var kørt i det forkerte spor, skriver nyhedsbureauet DPA. Hvorfor toget var endt i det forkerte spor, er endnu uklart.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker